Home World EUROPE Artık söyleyecek eleştirileri olmamalı - Özgür Kocaeli Gazetesi

Artık söyleyecek eleştirileri olmamalı – Özgür Kocaeli Gazetesi


Biliyorsunuz, dün “ Gebze İle Bu Kadar Kopuk Olmamalıyız” başlıklı yazımda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit merkezli gazeteciler için düzenlediği Gebze projeleri tanıtım gezisine dair mesleki ve sosyo-kültürel analizimi ve izlenimlerimi aktarmıştım.

Bugün gezide gördüğüm projeleri ve bende bıraktığı hissiyatı size aktarmaya çalışacağım.

YERİNDE GÖRMEK BAŞKA

Çarşamba günü saat 11.00’de başlayan ve planlanan saatin önünde gitmesine karşın yemek ve sohbet ile birlikte saat 17.00’ye kadar devam eden gezide Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Gebze’deki ulaşıma dair Gebze Organize Sanayi Bölgesi yan yol ve köprü bağlantı çalışmasını, 11 ayrı noktada devam eden metro çalışmasını, gençler ve sporla ilgili çok önemli bir yatırım olan; bitimine sadece iki ay kalan ve bizim SEKASEM’in çok daha büyük ve modern hali olan GEBZESEM’i ve Sekapark’a rahmet okutacak eski kışla alanındaki Darıca Millet Bahçesini yerinde görme fırsatımız oldu.

İzninizle gezi rotasında olan projeleri değerlendireyim:

GEBZESEM BİR HARİKA…

İnşaatı devam eden ve Gebzesem yani Gebze Sporcu Eğitim Merkezinin bitirilmesi iki ay öne çekilmiş ve kasım ayında bitecek. Anlaşılan Alemdar efekti devreye girmiş. Genel Sekreter Gündoğdu, her projenin bitiş tarihini biraz öne çekmek için ciddi bir refleks veriyor. Doğrusu bu yeni bakış açısını sevdim.

Dönelim projeye… Maliyeti 23 milyon 535 bin lirayı bulan projeyi görmelisiniz bizim Sekapark’taki SEKASEM’e beş basar. Doğrusu Balamir Gündoğdu ile birlikte gezerken yoruldum. Aynı anda 2 bin sporcunun çalışabileceği, 10 bin metre kareden daha büyük toplam alana sahip 10 salonu var. 4 katlı, otopark sorunu olmayan çok işlevli büyük bir kompleks olmuş. GEBZESEM, Batı bölgesinde amatör ve bireysel sporlara ilgiyi büyük ölçüde artırır.

GOSB’A GİRMEK ÇOK KOLAYLAŞACAK

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin ulaşım sıkıntısını bilirim. Daracık bir köprü bağlantısı var. Ama Gebze’de günde 1 milyon taşıt hareketi oluyor. GOSB’un trafiği de çok fazla. Akşam saatlerinde inanılmaz bir trafik sıkışıklığı oluyor. Özellikle İstanbul yönü fena tıkanıyor. Şimdi yan yolları ve bağlantıları Kocaeli Büyükşehir üstlenince Karayolları da bağlantı köprülerine onay vermiş. İş başlamış. Yüzde 15’i tamamlanan projenin üzerinde 4 köprü var. Proje 80 milyona mal olacak. Bölgedeki trafik sorununu ortadan kaldıracak projenin 2021 yılında tamamlanması bekleniyor. Bence proje bittiğinde trafik sorunu bölgede yüzde 30- 40 azalacak.

Bu proje bana Şehir hastanesi bağlantı yolu çalışmalarını hatırlattı. İzmit günlük 50 bin aracın girmesi beklenen hastane için önleyici tedbir alırken Gebze yıllardır kangrenleşmiş GOSB trafiği için yeni adım atıyor. Ama iyi adım atıyor. GOSB’a girmek çok kolaylaşacak.

METROYA İLK KEZ İNDİM

11 ayrı noktada çalışma varmış ama bizi üstü açık kalacak ve inmesi daha kolay olan Mutlukent istasyonuna bağlantı noktalarında yapılan tünel kazı çalışmalarına götürdüler.

Kocaeli sınırları içinde metro çalışmasını görmekten çok mutlu oldum. Toplam 900 metre tünel açılmış. Tahir Başkan ve gazeteciler olarak içeri girdik. Ürkütücü ve gurur verici…

Büyükakın, “2022 yılında Gebze Garı ve OSB’ler arasındaki hattı açmayı planlıyoruz. Ardından 2023 yılında Gebze-Darıca arasını açacağız. İki etap şeklinde çalışıyoruz” dedi. Özel planlanmış deliciler geldiğinde metro inşaatı daha da hızlanacak. Bittiğinde de 55 bin aracın trafikten çekilmesi bekleniyor…

55 bin…

Dile kolay…

Darısı Körfez, Derince, İzmit, Kartepe hattına…

Unutmadan ekleyeyim, 5 milyar maliyeti olan metroyu Büyükşehir işletecek ve sadece metronun gelirinden yüzde 5 kesintiyle maliyetini Hazine’ye geri ödeyecek. İnanılmaz bir iş.

Büyükşehir çok büyük bir işi şimdiden başarmış durumda…

Dediğim gibi darısı İzmit’in Körfez’in Derince’nin ve Kartepe’nin başına…

DARICA MİLLET BAHÇESİ SEKAPARK’TAN DAHA İYİ

Son durağımız Millet Bahçesi oldu…

Darıca’daki eski kışla yer 900 dönüm. İlk etapta 250 dönümü 25 milyon liraya Büyükşehir kendi imkanlarıyla yapmış. Alanın sahil bandındaki çalışmada coğrafyanın yarattığı fırsatlarla engebeler farklı peyzaj çalışmalarına fırsat vermiş ve bunlar kullanılmış. Antik Köfte’yi de mekan olarak çok beğendim. Deniz ve köprü manzaralı harika bir yer. Ama menüye biraz daha çalışsınlar. Bunu da dost eleştirisi kabul etsinler. Yürüyüş yolları, piknik alanları, plajı, hobbit evleri ile harika bir proje… Sekapark’tan da iyi olmuş. Gebzelilerin Darıcalıların artık Sekapark’a bakıp bize hizmet gelmiyor deme lüksleri kalmadı. İstanbul’dan bile gelenler olduğunu gördüm.

GENÇLERLE İLGİNÇ DİYALOG

Tahir Büyükakın’ın kullandığı golf arabasıyla gazetecileri Darıca Millet Bahçesini  baştan sona gezdirdi.

O gezide Büyükakın vatandaşlarla bol bol selamlaştı, sohbet etti, alanla ilgili fikirlerini sordu.

Tahir Başkan’ın “Nasıl millet bahçesini beğendiniz mi?” şeklindeki sorusuna 13-14 yaşlarındaki gençlerden biri “Her şey çok güzel oldu” diye cevap verince golf arabasında kahkahalar yükseldi.

Arabadaki belediye başkanlarından biri –sanırım Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık- , muhalif gazetecilere takılarak “Bakın sizinkiler İstanbul’da sadece bunun vaadini veriyor. Biz ise Kocaeli’nde bunu gerçekleştiriyoruz” deyiverdi.

Güzel gezi o kahkahalı sohbet ile de bitti.

ÇOK DAHA FAZLASINI YAPIYOR

Evet, her şey çok güzel olmuş…

Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Ama ilave edip şunu da söylemek istiyorum; Gebzeli hemşehrilerimizin artık İzmit ve çevresindeki ilçeleri kıskanmaları için bir gerekçe kalmamış. Böylesi bir zıtlıktan yerel milliyetçiliklerini beslememeliler. Belli ki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi diğer ilçelerinden çok daha fazlasını Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova için yapıyor.Source link

Must Read

Pivotal Union Election Moves Ahead At Amazon Warehouse In Alabama

A federal labor official cleared the way Friday for Amazon warehouse workers in Alabama to cast ballots in an election that could create...

China Manufacturing and Product Type Chaos

In the old days, purchasing products from China was relatively simple. The product...

CDT Censorship Digest, December 2020: The Rumble in the CCP’s Narrative Machine

The CDT Censorship Digest is a monthly round-up of censored speech, propaganda developments, and rights defense in China, compiled and written by CDT Chinese editors. We...

China’s Nationalist Agenda Behind Its Opening Up to Foreign Banks

In a recent op-ed, I wrote how the controversy over Disney’s Mulan embodies...

Coal Company Officials Plead Guilty After Hiding Black Lung Dangers

A former supervisor at the Parkway coal mine in Western Kentucky pleaded guilty Tuesday to taking part in a scheme to hide the...