Home World EUROPE BB mbështet Shqipërinë për ta bërë ekonominë më rezistente ndaj goditjeve

BB mbështet Shqipërinë për ta bërë ekonominë më rezistente ndaj goditjeve


TIRANË, 19 tetor /ATSH/ Banka Botërore shprehet se do të mbështesë Shqipërinë të nxisë reformat që kontribuojnë në rritjen e ekonomisë së qëndrueshme, krijimin e më shumë vendeve të punës, si dhe përmirësimin e jetesës së njerëzve.

Anna Bjerde, Zëvendës Presidente e Bankës Botërore për Europën dhe Azinë Qendrore u takua sot virtualisht me Anila Denaj, Ministre e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë dhe Gent Sejko, Guvernator i Bankës së Shqipërisë.

Ata diskutuan çështje të ndryshme mbi efektet e tërmetit 2019 dhe pandemisë së COVID-19, masat mbi politikat e nevojshme për të ndihmuar ekonominë të rimëkëmbet, si rreth programit të Bankës Botërore në Shqipëri.

“Banka Botërore do të vazhdojë të mbështesë Shqipërinë për ta bërë ekonominë e vet më rezistente ndaj goditjeve, si dhe do të nxisë reforma që do të kontribuojnë për një rritje ekonomike të qëndrueshme, krijimin e më shumë vendeve të punës, si dhe përmirësimin e jetesës së njerëzve”- thekson BB. /a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.Source link

Must Read

A Thousand Coal Miners Are Still On Strike After 4 Months

Michael Argo has spent 13 years working underground at a coal mine in Brookwood, Alabama, just outside Tuscaloosa. It’s the same mine his...

Worker Pay Rises As Employers Fight To Fill Open Jobs

WASHINGTON (AP) — Wages and salaries rose at a healthy pace in the three months ended in June as employers competed to find...

Global Law and Business Podcast – Chris Campbell (Tales of the Tribunal Podcast)

Listen HERE or stream on Spotify, Apple Podcasts, Amazon Music, Stitcher, or Soundcloud! At Harris Bricken, we keep close tabs on what is happening around the world, and we know that...

Proving What a China Copyright Registration Covers

Registering your copyrights in China is an essential part of any IP protection plan. But...

Google Says Its 140,000 Employees Must Be Vaccinated To Return To The Office

In one of the biggest announcements of its kind, Google told its 140,000-plus employees Wednesday that they must be vaccinated against COVID-19 to...