Home World EUROPE CHP’li Gürsel Tekin ilimize neden geldi? - Özgür Kocaeli Gazetesi

CHP’li Gürsel Tekin ilimize neden geldi? – Özgür Kocaeli Gazetesi


Şimdi eski forsu yok. Son kurultayda İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun başını çektiği grup üzerini çizince Parti Meclisi’ne de giremedi. Oysa Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal’ın yerine genel başkan seçilirken hemen sağında Gürsel Tekin vardı.

Köprünün altından çok sular geçti. Ancak Tekin’in Kocaeli’ne son gelişi yine de olay oldu.

Çünkü yeni bir hareket başlatan Muharrem İnce ile aynı gün şehrimizdeydi.

Tabi meselenin dedikodusu da fazla oldu.

KULİS DEDİKODULARI

Neler konuşuldu neler…

Üç farklı dedikodu duydum.

Bir- CHP Genel Merkezi onu aynı gün ilimize görevlendirerek Muharrem İnce’nin kentte çok konuşulmasını engellemek istedi.

İki- Kendisi de bir Karslı olan Tekin, çıkışları ve geçmişiyle ilimizde en tartışılan ilçe başkanı durumuna düşen CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak’a destek vermek istedi.

Üç- Gürsel Tekin, kendisine verilen görevden daha aktif ve farklı bir programla geldi çünkü Kurultayda iyice sönen yıldızını parlatmak istiyor.

CHP’DE MESELELER FAZLASIYLA SÜNDÜRÜLÜR

Her üç dedikoduda da biraz gerçeklik payı bulanlar olabilir ama bunlar bu ziyaretin asıl nedeni değil. Doğru basit: CHP Genel merkezi orta sınıfı temsil eden KOBİ’leri ve esnafı önemsiyor. Ekonomik ve politik kırılma noktası olarak bu sınıfı görüyor. Ve sorunlarına eğilmek istiyor. Gürsel Tekin ve Tahsin Tarhan bu konuda ilimizdeki görevli isimler. Birlikte bir KOBİ raporu hazırlayacaklar. Tabi esnaf ziyaretleri de yaptılar.

Durum bu.

CHP’DE DEDİKODU BİTMEZ

Durum bu ama CHP dedikoduyu seven bir partidir. Bulduğu her konuyu sündürür. Dilek Yalçın meselesinde olduğu gibi…

Gürsel Tekin’in ziyareti ile ilgili olarak da dedikodular bitmedi. CHP belki yaşadığı olayları çözebiliyor ama dedikodudan asla kurtulamıyor.

İşleri zor.

Dedikodular arasında iş yapmak ayağında gülle bağlı koşmak gibi…

Z Kuşağı, ne kuşağı?

Terazinin iki kefesinde neredeyse eşit ağırlığın olduğu Türk siyasetindeki bilek güreşinde dengeyi bozmak adına bin bir türlü plan- proje var.

En önemli faktör olarak Z kuşağı görülüyor. Yani gençler. Henüz oy vermemiş ama ilk genel seçimde oy kullanma hakkını kazanacağı varsayılan 15-18 yaş arası gençler.

Yani dijital doğanlar, dünya vatandaşı olmaya eğilimli olanlar.

GÜLDÜREN ANEKDOT

Bu faktörün en önemli olduğunu düşünenler o kadar çok ki bütün siyasi birikimini bunun üzerine kuranlar var. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan motosikletiyle Karadeniz turuna falan çıkıyor. Partililerinin dilinde z kuşağı düşmüyor. İyi de gerçekten tek ve en önemli faktör bu mu?

Bir siyasetçi dostum anlatmıştı. Bir kenar mahallede gençlerle konuşurken “siz z kuşağı” diye söze girince gençlerden biri “Ne kuşağı abi?” diye sormuş.

Güler misin ağlar mısın…

Bunca sorun içinde gençleri böyle tek kavramın içine sıkıştırmak çok kolay değil.

AĞIRDIR’IN SÖZLERİ

KONDA Araştırma ve Danışmanlık şirketinin Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Sözcü HaftaSonu’ndan Fatma Vurgun’a erken seçim ve Z kuşağına ilişkin açıklamalarda bulunmuş.

“Sizce, gelecek seçimlerde sonucu Z kuşağı mı belirleyecek” sorusuna Ağırdır, şu cevabı vermiş:

“Z kuşağı, Y kuşağı gibi kavramlara benim itirazım var. Bu, batıda geliştirilmiş bir teori ve kendine göre bir açıklayıcılığı elbette var. Ama bizdeki mesele doğum tarihi değil. Gerçek açıklayıcı olan şey, çocukluğu benim gibi kasabada geçen ya da sizin gibi metropolde geçenler arasındaki fark. Çoklu kültürün içine doğmak yani nerede yaşadığın daha belirleyici oluyor. Buradan baktığımızda Türkiye’deki seçmenin 3’te 1’i metropollerde doğup büyümüş. Geleneksellik, ataerkillik, kadın meselelerini üreten bir takım olgular ya da dini referanslar metropollerde doğan kuşaklar için aynı ağırlıkta, anlamda değil. Bizim araştırmalarımıza göre bu insanlar hiyerarşik ve katı yapılara rıza göstermiyor, itiraz ediyorlar. Bu kadar katı hiyerarşik düzenle sorunları var. Önümüzdeki seçimlerde ne kadarının sandığa gittiği belirleyici olacak. Daha özgürlükçü ve birey olmayı savunan partilere oy verecekler.”

NOKTASource link

Must Read

El fútbol tiene una crisis financiera, pero sus líderes no la sienten

En cualquier parte del mundo, la industria del fútbol está luchando con los efectos financieros del coronavirus. Las ligas están contando sus pérdidas...

Activist appeals to Ramaphosa over Western Sahara’s ‘…

Catherine Constantinides with activists at the Wall of Shame in Western Sahara earlier this year. Photo: Heinrich Knoetze On the eve of an...

Noticias de Cauca: Asesinaron a un hombre y a su bebé de un año en Bolívar, Cauca – Cali – Colombia

Bienvenido has creado tu cuenta en EL TIEMPO. Conoce y personaliza tu perfil. El correo electrónico de verificación se enviará a Revisa tu bandeja de entrada...