Home World EUROPE Ergüney ve Dinçel neden istifa etti? - Özgür Kocaeli Gazetesi

Ergüney ve Dinçel neden istifa etti? – Özgür Kocaeli Gazetesi


Özgür Kocaeli Gazetesi’nin duruşu gereği ben öyle dedikodu yapan- polemik çıkaran ya da agresif analizlerden uzak duruyorum.

Çünkü bu gazete kentin ombudsman yayını gibi…

Haber yalın olmalı, objektif olmalı. Yorumu okur yapmalı vesaire…

Ama bu hafta öyle iki istifa geldi ki önümüze yazmamak olmaz.

İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney ve Kocaelispor Teknik Direktörü Selahaddin Dinçel istifa etti.

Hadi gelin yorumlayalım.

İLK ÖNCE BİZ DUYURDUK

Özgür Kocaeli Gazetesi’nin kentin spor dünyasına rehber olan bir kadrosu var. Hayrettin Albayrak’ın önderliğinde kaliteli bir kadro gazetemizde görev yapıyor. Doğrusu ben onların işine hemen hemen hiç karışmıyorum. Sadece birinci sayfalık malzeme var mı diye bakıyorum.

Ara ara Kocaelispor maç sonucu analizleri dışında çok spor yorumu da yapmıyorum.

Ama bu kez top benim önüme düştü.

Çarşamba gecesi artık yatmaya hazırlanırken telefonuma gelen ilginç mesaj ile birden uykum kaçtı. Bir dost, dakikalar önce Kocaelispor Teknik Direktörü Selahaddin Dinçel’in istifa ettiğini haber veriyordu. Hızla bizim ekibe bilgi verdim. Bir iki dakika içinde de haber internet sitemize girdi.

Kocaeli Selahaddin Hoca’nın istifa ettiğini bizden duydu…

SELAHADDİN DİNÇEL’İ İSTİFAYA GÖTÜREN YOLDAKİ TAŞLAR

Bu işin habercilik tarafı ama neden böyle bir gelişme oldu, o tespitlerimi de yapmak isterim.

Bir- Selahaddin Hoca geçen sezon yakaladığımız büyük başarının en önemli mimarlarından biri. Düşüşe geçen takımı alıp uzun bir galibiyet serisi yakaladı. Çok başarılı oldu…

İki- Bu yıl kadro neredeyse baştan aşağı yenilendi. Ancak Berkay Samancı ve Yaser meselelerinden anlaşılacağı üzere alınan futbolculara karar verme mekanizmasında Dinçel’in çok dahli olmadı.

Üç- Selahaddin Hoca’nın başarısının sırrı rakibi kendi sahasına hapseden hücum futbolunu benimsemesi… 3. Bölgeye oyunu yığıp önce kanatlardan ortalarla olmadı yetenekli çabuk oyuncularla defans arkasına- arasına atılan toplarla golü bulmaya çalışan bir teknik adam. Bu futbolu hazırlık maçlarında, ligin ilk haftasında Sarıyer maçında da göremedik. Daha kötüsü görebileceğimize dair bir umut da ortaya çıkmadı.

Dört- Üzülerek söylemeliyim ki Selahaddin Dinçel 2. Lig’in kalibresini de okuyamıyor. Çünkü bir üst ligin ruh hali hep başkadır. Bilmezseniz çuvallarsınız. Olmaz, takımınıza bir şey katamazsınız.

HOCA İSTİFA ETTİ ÇÜNKÜ…

Gelelim yorumuma, kendi kurmadığı takımla bilmediği bir üst ligde başarılı olacağına inanmayan Selahaddin Hoca hazır transfer piyasasında ciddi talipleri varken bırakmayı tercih etti.

Yönetim de istifayı kabul etti, çünkü yaptıkları transferleri beğenmeyen, başarılı olacağına da inanmadığı iddia edilen teknik adamla yol yakınken ayrılıp sezon hedeflerini yakalamak istediler.

Ben bir geri dönüşün olacağını da sanmıyorum. Artık yeni teknik patronun kim olacağına kilitlenmemiz lazım.

ERGÜNEY DE İSTİFA ETTİ

Gelelim ikinci istifaya…

Bir süre önce görev süresi uzatılan İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney de geçtiğimiz çarşamba sabahı sosyal medya hesabından istifa ettiğini duyurdu.

Üzüldüm; bence –ve özellikle pandemi sürecinde- başarılı bir yöneticilik örneği göstermişti. Medyanın kolay ilişki kurabildiği, bilgiyi medya ve kent ile olabildiğine şeffaf paylaşan bir isimdi.

ERGÜNEY ATAMALAR NEDENİYLE İSTİFA ETTİ

Peki, neden istifa etti?

Acayip yorumlar duyuyorum.

Bir- Bunun bakanlık içinde iki farklı cemaatin güç kavgası olduğunu söyleyenler var. Cemaat tarikat işleri benim bildiğim bir alan değil. Bununla ilgili önüme net veri gelmeden de ben inanmam- inanmak istemem.

İki- Pandemide başarısız oldu, yoruldu diyenler var. Hayır. Söylediğim gibi, pandemide en hızlı reaksiyon veren testlere en erken başlayan illerden biriyiz. Çok başarılı ve uyumlu bir süreç geçirdi.

Yoruldu mu?

Hangi sağlık çalışanı yorulmadı ki? Yoruldu diye bırakması da muhtemel değil.

Öyleyse geleyim kendi yorumuma…

Şenol Ergüney, telefonlarını açmıyor. Açsa ona da soracağız ama benim anladığım kadarıyla Ergüney’in sorunu son atamalar.

Görünen bu…

ATAMA TRAFİĞİNE BAKIN!

Gerçekten de Sağlık alanında son dönemde ilimizde baş döndüren bir atama trafiği vardı.

Ergüney’in önerileri de kabul görmemişe benziyor. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan rotasyon listesi adeta alt üst oldu.

Bakalım:

Bir- Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi Adem Çakır önce SEKA Devlet Hastanesi Başhekimliğine atanmıştı ama kabul etmedi. Bir kulis sürecinden sonra da yerinde kaldı.

İki- Önce Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğine gönderilen Mürsel Durmaz bu görevi kabul etmedi. Açığa düşen Durmaz önce Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığına ardından Halk Sağlığı Başkanlığına atandı.

Üç- İl Müdürlüğü tarafından sözleşmesi Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı için imzalanan Arzu Aşı’nın yerine geçen hafta çarşamba günü Mürsel Durmaz atandı. Mürsel Durmaz’ın atanması üzerine Arzu Aşı Başkan Yardımcısı oldu. Aşı’nın başkan yardımcısı olarak sözleşmesi imzalanan Mehmet Orhan Ahi’nin sözleşmesi düştü ve aile hekimliğine geri döndü.

Dört- Ancak bir gün sonra yeni bir gelişme yaşandı. Çarşamba Halk Sağlığı Başkanlığına atanan Doç. Dr. Ali Yiğit’in sözleşmesi iptal edildi ve yerine Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığına atanan Mürsel Durmaz atandı. Durmaz’ın atanması ile birlikte Doç. Dr. Ali Yiğit’in başkanlığı düştü. Bu gelişmenin ardından Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığına Arzu Aşı, yardımcılığına ise Mehmet Orhan Ahi geri döndü.

Anlamaya çalışırken benim bile başım döndü. Varın yaşanan kaosu siz düşünün…

BİR KÜÇÜK İHTİMAL VAR

Uzatmayalım, bu garip atamalar süreci Ergüney’i istifaya götürdü.

Ama Selahaddin Hoca’nın istifasından farklı olarak ben Ergüney’in istifasında bir küçük geri dönüş ihtimali görüyorum.

Gerçekleşir mi bilmem.

Bekleyip göreceğiz, bakalım.Source link

Must Read

Victoria’s Secret Angels Are No More As The Brand Attempts To Overhaul Its Image

The era of the Victoria’s Secret Angels is officially over: The lingerie company announced this week that it is overhauling its branding going...

Amazon’s Greatest Weapon Against Unions: Worker Turnover

Chris Smalls made a lot of friends in his first year working at an Amazon warehouse in 2015. But within a matter of...

Do I Always Need to Form a Company in a Foreign Country?

In yesterday’s post (How To Succeed When Taking Your Company Overseas) I briefly mentioned one...

How To Succeed When Taking Your Company Overseas

03We international lawyers often get calls and emails from companies looking to set up a...

China on the G7 Agenda

The 47th G7 summit was held from June 11-13 in Cornwall. China is, of course,...