Home World EUROPE GJERMANI - Berlini paralajmëron kundër udhëtimit në Vjenë 

GJERMANI – Berlini paralajmëron kundër udhëtimit në Vjenë 


BERLIN, 16 shtator /ATSH-DPA – Qeveria federale gjermane lëshoi sot në mbrëmje një paralajmërim udhëtimi për Vjenën, pasi e klasifikoi kryeqytetin austriak si një zonë me rrezik për COVID-19.

“Për shkak të numrit të lartë të infeksioneve, aktualisht ka paralajmërime kundër udhëtimeve të panevojshme turistike në Vjenë”, njoftoi Zyra e Jashtme.

Sipas organit qeveritar të kontrollit të sëmundjeve, Instituti Robert Koch (RKI), Vjena renditet si zona e vetme e rrezikut në Austri.

Kriteri qendror për klasifikimin si një zonë rreziku është më shumë se 50 persona të infektuar në shtatë ditët e fundit për 100 000 banorë./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Artikulli paraprakAmbasadorja Kim viziton Manastirin e 40 Shenjtorëve në SarandëSource link

Must Read

পরিকল্পনাহীনভাবে চলছে বিএনপির রাজনীতি!

পরিকল্পনাহীনভাবে যেন চলছে বিএনপির রাজনীতি।...

Arsenal’s Sokratis to Napoli if Koulibaly heads to City

The coronavirus pandemic has made the transfer market uncertain -- you can find out when the windows open and close here -- but...

Rise in cases pushes Denmark and Iceland closer to quarantine

India has recorded nearly 87,000 new cases of the coronavirus in the past 24 hours, with another 1,130 deaths. With the Health Ministry announcement...

High demand for real estate just over the Qld border

Newcomers are keen to take a residence on the southern Gold Coast. Real estate agents battling to do business either side of the Queensland-NSW...

Hong Kong parents queue up as application period opens for preferred primary school spots

Anxious parents flocked to Hong Kong’s top schools on the first day of applications for discretionary Primary One placement on Monday, with competition...