Home World EUROPE İlgilisine çok önemli notlar - Özgür Kocaeli Gazetesi

İlgilisine çok önemli notlar – Özgür Kocaeli Gazetesi


Gündem yoğun; yazacak çok şey var. Ama bekletmeye gelmeyecek konular. Mutlaka fikrimi beyan etmek istediğim konular, bunlar. Dilovası Belediyesi’nde yaşananlar, İzmit Belediyesi’nin teleferik ile ilgili fizibilite raporu, Cemil Yaman’ın malum siteyi ziyareti, ağır hasarlı Vergi Dairesi Başkanlığı binasının bir türlü boşaltılamaması ve koronadan kaybettiğimiz ilk sağlık çalışanımız Dr. Aydın Ünsal’ın arkasından eşinin söyledikleri konularında size fikirlerimi aktarmak istiyorum.

Hadi başlayalım…

DİLOVASI’NA EL ATIN

Bir- Ak Parti, Dilovası’nda ne oluyor bakmalı: CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı çıkarma yapınca Dilovası Belediyesi’nde işlerin karışık olduğunu anladık. Çünkü AK Parti ve muhalefet birlikte Başkan Hamza Şayir’in karşısında kararlar aldılar. Dilovası Belediye Meclisi’nde Kasım ayı meclisinde AK Partili meclis üyeleri Orhan Turgut, Mete Emin Aktaş İbrahim Dursun, Oğuzhan Artut, Abdurrahman Tuza, Adem Çarıkçı verdikleri önerge ile Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’e verilen kredi ve borçlanma yetkisi geri alındı. Ayrıca belediye ait olan bir şirketin kapatılması kararı verildi. Bana ilginç geldi. Ak Parti oraya eğilmeli. Bir hata, eksik ve uyumsuzluk varsa düzeltmeli.

O RAPORU HİÇ BEĞENMEDİM

İki- İzmit Belediyesi’nin teleferik raporu: Raporu okudum. 90 sayfanın 70 sayfasında –kimse kusura bakmasın- işin hikayesi var. Teleferik ile ilgisi olmayan yüzlerce bilgi raporda var. Yönetici özeti ve SWOT analizine baktım. SWOT analizi işinden biraz anlarım birkaç maddesi dışında gerçekçi hiçbir somut bilgi göremedim. Arkadaş bu teleferik stratejik planda yok. Bütçen yok. Ayaklarını koyacağın yer yok. Ulaşım yapmaya yetkin yok olsa bile o güzergahı kullanacak yolcu yok. Seyir- turizm deseniz İzmit’e gelen turist sayısını da mı bilmiyorsunuz. Maliyet kabaca 60 milyon. İzmit’in parasını içi boş projeye yatırmak büyük israf olacaktır.

İBRET ALMIYOR MUSUNUZ?

Üç- Cemil Yaman vakası: Harun Yıldızlı gittiğinde kızmıştım. Çünkü konu yerel medyaydı. Yarım yamalak bir konuşma ile Yıldızlı’yı malum arkadaşlar gazetecilerin önüne atmıştı. Ama Cemil Yaman’ın bile bile lades demesi de enteresan geldi. Hele de “Umurum da değil” yaklaşımının kendisine zarar vereceği açık. Yaman zor günler geçiriyor. Medyada sık eleştiri konusu oldu. Bir moral bozukluğu içinde olduğu da kesin. Ama ders almaları gerekiyor. Gidenin canı yanıyor benden söylemesi.

İŞÇİLER NE KADAR GAZETE OKUYOR

Dört: İşçiler gazete okuyor mu: Bir derslik veri de biz gazetecilere… Lastik İş’in yaptırdığı ankette biz gazetecilerle ilgili önemli veriler de var. 

Sonuçlara göre işçilerden her gün gazete okuyan oranı yüzde 37.  Ancak bunun yüzde 90’ı gazeteleri almıyor, internet sitesinden okuyor. Bayiden para vererek gazete alanların oranı da sadece yüzde 7.
Bu da bizim için çok önemli. Şapkayı koyup düşünmeliyiz. Bir basılı gazetelerin ömrü nasıl uzatılır diye iki, internet sitelerimizi nasıl geliştiririz diye… Şükür, Özgür Kocaeli bu konuda çok iyi noktada…

O BİNADA ÇALIŞMA YAPILMASIN

Beş: Vergi Dairesi Başkanlığı binasının durumu: 17 Ağustos Depremi sonrası yapılan inceleme ile “kullanımı can ve mal güvenliği açısından sakıncalı” raporu verilen Kocaeli vergi dairesi başkanlığı binası hala kullanılıyor. Bina ağır hasarlı… Çalışanlar tedirgin. Medya yıllardır destan gibi yazıyor ama bina hala faaliyette. İzmir Depremi bir milad olsun, bu sorun artık bitsin. Hadi yeni bina yapılamadı diyelim, kiralık bina da mı bulunamıyor? Böyle bir şey olur mu? Orada bu çalışmayı yapmak büyük hatadır, yanlıştır. Dilim varmıyor ama bir depremde oraya bir şey olursa kaybedilen canların hesabını kim verecek?

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA GEREKEN ÖZENİ GÖSTERMİYORUZ

Altı- Dr. Aydın Ünsal’ın ölümü: Biliyorsunuz Kardiyoloji ve iç hastalıkları uzmanı Dr. Aydın Ünsal’ı pandemiye kurban verdik. Kovid-19 ile 20 gün mücadele eden ama kaybeden Ünsal’ın eşi Meltem Hanım cenazede konuşmuş. Diyor ki, “Üzgünüm. Kendini pandemiye feda etti. Çok çalıştı.”

Bir iki cümleye sığdırılmış ama sağlık çalışanlarının nasıl bir risk altında çalıştığını gösteren çok anlamlı sözler. Ünsal’ın kaybı umarım bizleri korumak için çalışan en büyüğünden en küçüğüne sağlık çalışanlarının kıymetini anlamamızda yardımcı olur.Source link

Must Read

Global Law and Business Podcast – Joe McCall (Ireland)

Listen HERE or stream on Spotify, Apple Podcasts, Amazon Music, Stitcher, or Soundcloud! At Harris Bricken, we keep close tabs on what is...

Translation: Gwyneth Ho on the Meaning of June Fourth to Hong Kong

Gwyneth Ho Kwai-lam is one of 47 Hong Kong pro-democracy activists charged with subversion under the National Security Law for running in a...

Translation: Two Families Shattered by a “Patriotic” Youth

Nine Years after Anti-Japanese Protests, Two Families Forever Shattered by One Act of ViolenceLi Jianli and Wang Juling in Thailand in 2019.The doctor...

China Manufacturing

8Many years ago, David Dayton over at the Silk Road International Blog did an excellent...

Splitting Salaries of Non-Chinese Employees: The Legal and Tax Issues

Our China lawyers are often asked whether it is legal to pay non-Chinese employees from...