Home World EUROPE İYİ Parti’deki çatlaktan çatırtı sesleri geliyor - Özgür Kocaeli Gazetesi

İYİ Parti’deki çatlaktan çatırtı sesleri geliyor – Özgür Kocaeli Gazetesi


Sadece gazetecilik değil danışmanlıklar da yapınca meseleleri daha derinlikli daha çok açıdan ve daha hızlı değerlendirebiliyorum.

Bu yüzden de erken uyarı gibi yazılarım çok…

Ne yalan söyleyeyim, yazdıklarım doğru çıkınca keyif de alıyorum…

Demiştim diyebilmek bizim meslekte büyük zenginlik.

Böyle diyebildiğim son konulardan biri İYİ Parti…

İYİ Parti’de yaşanan son gelişmeler.

Son kurultayda Koray Aydın’ın lokomotif olduğu milliyetçi kanat, merkez sağ ve liberalleri tasfiye edince neler olabileceğini çok iyi görmüştüm.

İKİ YAZI YAZMIŞTIM

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan “Kongreler seçim demek, herkes seçilmek istiyor. Demokrasinin olduğu yerlerde yarış vardır. Hiç kimsenin duygusal tepkileri partimize ve davamıza olan duygumuzun önüne geçmeyecektir” demişti.

Ben de uzun uzun gülmüştüm. Türkkan’ın partisini koruma refleksini anlasam da

28 Eylül’de “Türkkan Reddediyor ama İYİ Parti Çok Karışacak” başlıklı bir yazı yazmıştım. Orada “İYİ Parti karışık… İYİ Parti daha çok karışacak… Koraycı ve kolaycı bir siyasal zemin oluştu. Sıkıntılar çok büyük olacak ve bunları yakında göreceğiz” demiştim.

2 Ekim’de de “Akşener, Türkkan ve İYİ Parti’de Yaşananlar” başlıklı yazımda da genel merkezde yaşanan arbedeye değinmiştim. Ve o yazıyı şöyle bağlamıştım:

“Kurultay öncesi iyi bir hava yakalayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, kurultaydan aldığı rüzgârla kendi liderlik otoritesini ve partisini daha yukarı çekecek bir ortam yakaladığını söyleyenler vardı. Alın size rüzgar… Bence hemşehrimiz Meral Akşener’in liderlik otoritesi dahil yapacağı her işin, atacağı her adımın sorgulanacağı bir döneme giriyoruz. İzlediklerimiz fragmandı. Büyüyen her yapıda olduğu gibi koltuk kavgası ve pastadan pay alabilme mücadelesi İYİ Parti’nin en büyük sorunu haline geldi.”

ÜMİT ÖZDAĞ BOMBAYI PATLATTI

Ve gelelim bugüne tasfiye edilenlerden Ümit Özdağ, Ahmet Hakan’ın programına çıktı ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia etti. Ahmet Hakan’ın son yazısından da anlıyoruz ki Özdağ, iddiaları bilmesine rağmen Meral Akşener’in buna göz yumduğunu düşünüyormuş.

Bir dönem İktidar ve MHP’den böyle iddialar geliyordu, şimdi parti içinden. İktidar İYİ Parti’yi akladı ama partilileri suçluyor.

İşte rüzgar…

HALUK ULUSOY FACİASINI GÖRDÜK

Kabul edelim, yeni kurulmuş bir partinin teşkilat oluşturması kolay değildir. Sıkıntı çıkar mı çıkar… İYİ Parti Kocaeli İl teşkilatı kurulurken de Haluk Ulusoy’a güvendiler. Doğrusu iyi bir isim gibi duruyordu. Ama bir hafta sonra çark etti, görevini bıraktı. Anladım ki Ulusoy’un tek özelliği Tanzer Ünal’ın dostu olmak onu koruyup kollamak. İşin o boyutunu da iyi biliyorum ve o konuda pek cesur olduğunu da görüyorum ama siyasette aynı cesareti gösteremedi. Bir haftada kaçtı. “Kalp krizi geçirdim” demişti. Bir kez daha geçmiş olsun demek düşer bize! O örnek bile teşkilatlanmada İYİ Parti’nin ne büyük felaketlere açık olduğunu gösteriyordu.

Sonrasında beğenmedikleri Serdar Kaman kurdu teşkilatları… Ama bugün ipler Şanbaz Yıldız’ın elinde ve o da tıpkı genel merkezlerinde olduğu gibi tam kontrolü sağlayabileceği bir yönetim biçimi oluşturdu.

DENGEYİ KURMAK ZORUNDALAR

Ve en başta söylediğim gibi bunun sonuçlarını İYİ Parti yaşıyor.

Yaşamaya devam edecek.  Eğer milliyetçi- merkez sağcı dengesine dair Akşener adımlar atmazsa Özdağ gibi çıkıp konuşacak çok kişi olacaktır.

Tabi bunun Kocaeli ayağında neler olacağını da göreceğiz.

……………………..

Bir doğru bir yanlış

DOĞRU: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın 19 Ekim Muhtarlar Günü vesilesiyle muhtarları ağırlamış ve onlara şunu söylemiş: “Mahallelerimizde aç ve açıkta biri varsa lütfen bana bildirin, bu bir telefona bakar.”

Güzel. Muhtarlar mahallesinde gerçek yoksul kimdir mutlaka bilir. Yoksullukla mücadelede muhtarları öncü güç olarak görmek de doğru bir hamle.

YANLIŞ: İzmit Belediye Meclisi, Belediye tarafından kurulan Çınar Kadın Kooperatifinin kamu yararından uzak, iktisadi bir işletme olduğunu, kadın kooperatifi mantığından uzak bir kuruluş olduğunu belirterek, belediyenin işbirliği talebini oy birliği ile ret etmiş. Ellerine sağlık ama bu karardan sonra istifa eden kooperatif başkanı Gonca Berktay karardan haberi olmadığını istifasının da iş yoğunluğundan kaynaklandığını söylemiş. Gülümsedim sadece.Source link

Must Read

Getting the Companies Straight When Manufacturing Overseas

One of my law firm’s international manufacturing lawyers got this email the other day, which...

Forced Labor: What’s Coming – Harris Bricken

Last week I participated in a call on the topic of forced labor and I...

Thirteen Reasons Why Chinese Companies So Often Fail Outside China

Way back in 2010, I wrote Ten Reasons Chinese Companies Fail In The U.S. for...

Global Law and Business Podcast – Hector Correa (Mexico)

Listen HERE or stream on Spotify, Apple Podcasts, Amazon Music, Stitcher, or Soundcloud! At Harris Bricken, we keep close tabs on what is...

CDT Weekly, May 21-June 18

One animal more equal than others; Li Wenliang’s Wailing Wall; June 4 and Hong Kong; sexual assault and power; nationalism and fake news Welcome...