Home World EUROPE Kapacitetet për COVID-19/ Manastirliu: Të përgatitur për të pritur edhe 1600 të...

Kapacitetet për COVID-19/ Manastirliu: Të përgatitur për të pritur edhe 1600 të shtruar në spitale


TIRANË, 9 nëntor/ATSH/ “Ne jemi të përgatitur për të patur edhe 1600 të shtruar, në totalin e kapaciteteve që kemi duke përfshirë edhe spitalet rajonale, sipas tre skenarëve që ne kemi ndërtuar”.

Kështu u shpreh sot ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu në një intervistë televizive.

“Asnjë qytetar nuk ka mbetur pa marrë shërbim, të jesh në autoambulancë është njësoj si të jesh në një minispital. Këto autombulanca që shikoni duke pritur përpara spitalit presin pacientët që dalin nga spitali të shërohen dhe shkojnë në shtëpi. Në QSUT është shtuar numri i autoambulancave se është shtuar edhe numri i spitaleve. Ka shtretër të lirë në COVID3, në Infektiv ka dinamikë shtretërish. Covid3 është i mbuluar me mjekë. Sot kishim 39 të shtruar në Covid3”, – nënvizoi ajo.

Lidhur me mungesën e mjekëve reanimatorë, Manastriliu tha se ky është një fenomen që ndodh në të gjithë botën.

“Reanimatorët janë  profesionet më të kërkuara, jo vetëm këtu, por në të gjithë botën. Çështja e reanimatorëve është një gjë, siç janë të rëndësishëm edhe pneuomologët, edhe infeksionistët, edhe laborantët, edhe infermierët”, u shpreh Manastirliu.

Ministrja shtoi se gjithashtu se “kemi përgatitur në stategjinë tonë të vjeshtë-dimrit kapacitete për të përballuar rastet dhe shumëfishimin e rasteve krahasuar me korrikun, gushtin dhe shtatorin”./k.s/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.Source link

Must Read

International Joint Ventures: Testing the Dream

With international joint ventures, the biggest issue is invariably whether or not it...

How Not to Be in China

I will say that the evolution of the China consulting biz from “how...

Global Law and Business Podcast – Isaac Stone Fish (China)

Listen HERE or stream on Spotify, Apple Podcasts, Google Play, Amazon Music, Stitcher, or Soundcloud! The large-scale shift to telework brought on...

Despite Its Pledges, Shell Funded Anti-Climate Lobbying Last Year

Royal Dutch Shell vowed last September to reach net-zero carbon pollution in its business by 2050. The goal was vague but notable, and...

Amazon Workers’ Fight To Unionize Draws Help From Around The World

Roughly a hundred organizers have been calling workers from Amazon’s Bessemer, Alabama, warehouse in recent weeks, making the case for why they should...