Home World EUROPE Kazılan caddeler asfaltlanacak mı? - Özgür Kocaeli Gazetesi

Kazılan caddeler asfaltlanacak mı? – Özgür Kocaeli Gazetesi


Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, bundan yaklaşık üç ay önce Derince İlçesi’ndeki on ayrı mahallesinde içme suyu ve yağmur suyu kanalizasyon hattı alt yapı çalışması başlattı.

Aynı çalışma geçen dönem başlatılmıştı.
Çalışmalar birçok mahallede devam ederken, işi yapan firma iflas edince çalışmalar yarım kalmıştı.
Yarım kalan işin tamamlanması için Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın talimatıyla İSU Genel Müdürlüğü üç ay önce çalışmalara yeniden başladı.
İhaleyi kazanan firma çalışmalara Yenikent Mahallesi’nde başladı. Çalışmalar hızlı başladı.
Halk, cadde ve sokaklardaki kazıdan dolayı oluşan toz bulutlarına tepki koymadı. Biran önce çalışmalar bitsin ve cadde ve sokaklar asfaltlansın istiyordu.

Haklarını yememek lazım…
İşi yapan ekip çalışmalar hedeflenen plan çerçevesinde hızlı ilerletiyordu. İSU ekibi de kazının yapıldığı cadde ve sokak bölgesindeki yerleşim alanlarında içme suyunun hangi gün ve hangi saatler arasında kesileceğini düzenli olarak duyurdu.

Yenikent Mahallesi’ndeki çalışmalar neredeyse tamamlanmak üzere. Kazılar yapıldı, yeni borular döşendi. Kazılar alanlar toprakla dolduruldu. Ancak üst yapı asfaltlama çalışmalı bir caddenin dışında diğer cadde ve sokaklarda yapılmadı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, alt yapı kazı çalışmaları başlamadan önce önemli bir duyuru yapmıştı.
Kazıların yapıldığı bölgede mağduriyet yaşanmaması için alt yapı kazı çalışmasını yapan firma, üst yapı asfalt çalışmasını da yapacak. Yani “çalışmalar tek elden yürüyecek” demişti.
Olması gereken de buydu.

Geçtiğimiz dönemlerde böyle bir uygulama yoktu. Alt yapı tamamlanıyordu fakat üst yapı aylarca öylece duruyordu. Ciddi mağduriyetler yaşanıyordu.

Derince Yenikent Mahallesi’ndeki alt yapı hat yenileme çalışması neredeyse bitti.

Geçen ay alt yapısı tamamlanan Mimar Sinan Caddesinin bir bölümü asfaltlandı. Sandık ki kazılar alanların tamamı havalar sıcakken asfaltlanacak.
Öyle olmadı.
Neden asfalt çalışması devam etmedi bilemiyorum.
Mahalledeki cadde ve sokaklar öylece duruyor.

Asfalt, yaz aylarında atılır. Yağmurlu havada asfalt atılmaz. Havalar yağmurlu geçiyor. Yarın öbür gün yağışlar daha da etkisini artıracak.
Yağmurlu havalarda da asfalt yapılamayacağına göre kazılan cadde ve sokakların asfaltlanması bahar ayına kaldı gibi görünüyor.

Kazılan yerler yazın toz toprak içerisinde olur, yağmurlu havalarda ise çamur içinde.
Anlaşılıyor ki 5-6 ay daha mahalle halkı bekleyecek gibi görünüyor.
 
Benzer sorun Körfez İlçesi’nde de yaşanıyor.

Önceki gün Körfez ilçeden vatandaşlar, daha doğrusu kazı yapılan caddenin esnafı aradı.
Tepkililer.
Cadde kazılmış, kazılan yerlere hatlar döşenmiş, hatların üzerini topla kaplanmış, toprağın üzerine de mıcır serilmiş ve öylece bırakmışlar.
Ancak caddenin bu hali büyük sorun yaratıyor. Cadde üzerinden kamyonlar dâhil bütün araçlar geçiyor. Araçların tekerleklerinden çoğu zaman ceviz büyüklüğünde taşlar fırlıyor. Kurşun gibi fırlayan bu taşlar ya dükkânların camlarını parçalıyor ya da vatandaşlara çarpıyor…
Defalarca ilgili yerleri arayıp tehlikeyi anlatmış ve caddenin asfaltlanmasını istemişler. Kendilerine yanıt verilmediği gibi kurumlar da topu birbirlerine atmış.
“Araç tekerleklerinde fırlayan taşlar bir insanı öldürmeden önlem alınsın, cadde asfaltlansın” diyorlar.Source link

Must Read

Global Law and Business Podcast – Joe McCall (Ireland)

Listen HERE or stream on Spotify, Apple Podcasts, Amazon Music, Stitcher, or Soundcloud! At Harris Bricken, we keep close tabs on what is...

Translation: Gwyneth Ho on the Meaning of June Fourth to Hong Kong

Gwyneth Ho Kwai-lam is one of 47 Hong Kong pro-democracy activists charged with subversion under the National Security Law for running in a...

Translation: Two Families Shattered by a “Patriotic” Youth

Nine Years after Anti-Japanese Protests, Two Families Forever Shattered by One Act of ViolenceLi Jianli and Wang Juling in Thailand in 2019.The doctor...

China Manufacturing

8Many years ago, David Dayton over at the Silk Road International Blog did an excellent...

Splitting Salaries of Non-Chinese Employees: The Legal and Tax Issues

Our China lawyers are often asked whether it is legal to pay non-Chinese employees from...