Home World EUROPE Koronavirüs için uyarı üstüne uyarı! Çember daralıyor... - Kocaeli Haberleri

Koronavirüs için uyarı üstüne uyarı! Çember daralıyor… – Kocaeli Haberleri


VAKA SAYILARI ARTIYOR

Koronavirüs ile mücadelede Haziran ayında başlayan normalleşme döneminde yeniden artışa geçen vaka sayıları günlük 2 binin üzerine çıktı. Ağır hasta sayısının da yükselmesi ile birlikte yeni önlemler gündeme geldi. İstanbul ve Sakarya’dan sonra tüm kamu hastanelerini koronavirüs hastasına açan Kocaeli’de vaka oranları Türkiye ortalamasında olduğu gibi yükseliyor. Vakalar daha çok ev ve yakın akraba kaynaklı olduğu belirtilirken, Vali Seddar Yavuz, ev hanımlarının yaptığı günleri ertelemelerini istedi.

VALİ EV HANIMLARINA SESLENDİ

Kocaeli’de vaka sayıları Türkiye ortalaması ile orantılı yükselirken vakaların daha çok 20 ile 40 yaş arasında görülüyor. Ölüm ve zatürre oranlarının Türkiye ortalamasının altında olduğu Kocaeli’de, vakaların yayılımları pandeminin başladığı dönemde olduğu gibi iş yeri ve fabrikalarda değil, sosyal alanlarda öbekleşiyor. Bu öbekleşmede özellikle ev ziyaretlerinin etkili olduğu belirtilirken Vali Seddar Yavuz, kadınlardan ev ziyaretleri ve yaptıkları günleri ertelemelerini istedi.

GEREKMEDİKÇE DIŞARI ÇIKMAYIN

İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan ise soğuk havaların başlaması ile birlikte grip vakalarının da artacağını belirterek vatandaşları uyardı. Gerekmedikçe dışarı çıkılmamasını isteyen Pehlevan, “Havaların soğuması ile birlikte vücut direncini yüksek tutmak gerekiyor. Soğuk havalarda dolaşmamak lazım. Mecbur dışarı çıkıyorsak mutlaka maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz. Sevdiklerimizi korumak, başka insanlara zarar vermemek için komşu ve akraba ziyaretlerini ertelemeliyiz.

EV İÇİ BULAŞ YÜKSEK

Korumasız olan her alan risk taşıyor. Bu nedenle mümkün oldukça dışarı çıkmayalım, çıktığımız yerlerde ise kurallara uyalım. İş yerlerinde, sosyal alanlarda maskemizi çıkarmayalım. Ev içi bulaş oranlarımız yüksek. Bu nedenle evde de maske ve mesafe kurallarına uymaya çalışalım. Ev ziyaretleri, toplu organizasyonlardan uzak duralım. Asla kurallardan taviz vermeyelim. Biz tüm ekiplerimizle sahada hastalarımıza müdahale ediliyor, ilaçları veriliyor ve yapması gerekenler anlatılıyor” dedi.

HEPSİ PANDEMİ HASTANESİ

Koronavirüs ile mücadelede İstanbul ve Sakarya’dan sonra Kocaeli’de tüm kamu hastaneleri pandemi hastası kabul edecek. Şu anda hem normal hastaları hem de koronavirüs hastalarını kabul ediyor. Yoğun bakım doluluk oranlarının yüksek olmayan Kocaeli’de özel hastanelerle de ihtiyaç duyulduğunda belli oranda kullanılması için görüşmelerin yapıldığı öğrenildi.



Source link

Must Read

How to Write a Self-Enforcing Contract That Works

In part one of this series on self-enforcing contracts, Self-Enforcing Contracts: A Good...

Self-Enforcing Contracts: A Good Tool for Tough Markets

1. Draft Your Contract for the Applicable Country In How Not to be in...

Self-Enforcing Contracts: A Tool for Tough Markets

1. Draft Your Contract for the Applicable Country In How Not to be in...

How To Protect Your IP Internationally: The Extreme Basics

I recently spoke with the in-house international IP lawyer at a high tech...

How to stay out of Foreign Jails and What to do if Arrested

Yesterday, in Americans, Australians, British and Canadians Are Being Singled Out in China...