Home World EUROPE Pas mjekëve, rritje e mëtejshme e pagës për mësuesit

Pas mjekëve, rritje e mëtejshme e pagës për mësuesit


TIRANË 24 shtator/ATSH/ Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj bëri të ditur sot se pagat e mësuesve do të kenë rritje gjatë vitit 2021.

Gjatë një interviste në medie, Denaj tha se grupi i punës në ministri është në fazën e draftimit të kësaj mase.

“Pas mjekëve, rritje do të njohin edhe pagat për mësuesit”, deklaroi ajo.

Denaj u shpreh se pagat e mjekëve do të rriten deri në 40% në vitin 2021. Sipas saj kjo është rritja e dytë e qenësishme, pasi gjatë 7 viteve të qeverisjes së Partisë Socialiste pagat e mjekëve janë rritur me 21% ndërsa të infermierëve 26%.

Po ashtu, ministrja theksoi se krahas pagës rritje do të njohin edhe investimet në shëndetësi. Ne kemi investuar në 3 vitet e fundit, tha Denaj në 300 qendra shëndetësore./a.gjonaj//a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.Source link

Must Read

International School Law/Teacher Law: It’s Complicated

Many of our lawyers and staff attended international schools or are sons or...

United’s Catering Workers Unionized. Now Their Jobs Might Be Outsourced.

In 2018, United Airlines’ catering workers in five cities voted to unionize by an overwhelming margin. Two and a half years later, they still...

China Factory Indemnification: Yeah, Whatever

American and European lawyers love indemnification provisions in product manufacturing agreements. They love...

The Solar Industry Has More Union Jobs Than Previously Thought

Every year, the industry-backed Solar Foundation puts out a job census based on surveys of companies manufacturing, selling and installing photovoltaic panels across...

employee non-competes

Many American companies (at least outside California where employee non-competes are generally considered...