Home World EUROPE Thirrja e tretë e IPARD II/ 21,5 milionë euro grant për fermerët...

Thirrja e tretë e IPARD II/ 21,5 milionë euro grant për fermerët që investojnë në bujqësi


TIRANË, 30 nëntor /ATSH/ Programi IPARD II, në thirrjen e tretë, financon Masën 1 me një buxhet total prej 21,5 milionë euro, ku një aplikant mund të përfitojë më shumë se një projekt investimi dhe do të mbështetet deri në 1,5 milionë euro, për të gjithë kohëzgjatjen e periudhës së programit.

Masa 1 mbështet fermerët për projektet e investimeve në fermë si dhe për blerjen e mekanikës bujqësore deri në 60% të totalit të kostove të pranueshme të investimit.

Ndërkohë që në këtë masë, në thirrjen e tretë të Programit IPARD II parashikohet mbështetje deri në 65% nëse investimi bëhet nga një fermer i ri nën moshën 40 vjeç dhe financim deri në 70% për investimet në zona malore.

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural bën të ditur se aplikimet për thirrjen e tretë të programit IPARD 2 hapen zyrtarisht më 10 dhjetor, që do të thotë se fermerët dhe agrobiznesi duhet ta shfrytëzojnë këtë kohë deri në ditën e hapjes së aplikimeve, për të bërë gati dosjet dhe planbizneset e tyre. /a.a/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Artikulli paraprakBJELLORUSI – Mbi 300 protestues në paraburgim pas tubimeve masiveSource link

Must Read

How To Succeed When Taking Your Company Overseas

03We international lawyers often get calls and emails from companies looking to set up a...

China on the G7 Agenda

The 47th G7 summit was held from June 11-13 in Cornwall. China is, of course,...

How to Reduce Your Foreign Manufactured Product Liability Risks

How often do you stop to think about the ubiquitous “Made in China” label? If...

Socialist-Themed Vegan Food Company Lays Off Workers Without Notice Or Severance

A self-described socially conscious vegan food manufacturer laid off its entire production staff in North Carolina on Friday, infuriating workers who said the...

Will Hong Kong’s New Film Censorship Law Kill Off Local Production?

In 1988, Hong Kong passed a Film Censorship Ordinance that updated previous guidelines governing film...